Projekt obnove "Samoborčeka"

NazivProjekt obnove "Samoborčeka"
Razdoblje23.04.2015 - 28.05.2020
VoditeljStjepan Črnjak
CiljSamoborček je danas sinonim za vlak, odnosno uskotračnu željeznicu koja je spajala Zagreb sa Samoborom od 1901 do 1979 godine, dakle punih 78 godina. Samoborček je, za vrijeme kada je bio u funkciji, bio glavno javno prometno sredstvo između Samobora i Zagreba, naročito omiljen među zagrebačkim izletnicima. Veliki broj izletnika iz Zagreba, naročito planinara, koristio je popularni Samoborček za dolazak u Samobor i Samoborsko gorje, a putovanje Samoborčekom bio je poseban doživljaj. Samoborček je posljednji put vozio na Staru godinu, 31. prosinca 1979. godine, jer je proglašen „nerentabilnim“. Tijekom 2005 godine postavljena je obnovljena lokomotiva s dva vagona na ulazu u Samobor, kao podsjećanje na dio bogate samoborske povijesti. Nažalost, obnovljeni Samoborček doživio je sudbinu mnogih objekata od povijesne vrijednosti – sada je u devastiranom stanju, prepušten slučajnim namjernicima koji se sa sjetom prisjećaju blistavih dana Samoborčeka. U želji da kompozicija Samoborčeka ostane kao trajni i vrijedan spomenik samoborske i zagrebačke povijesti, Rotary club Samobor pokrenuo je inicijativu za obnovu Samoborčeka i dati mu stari sjaj te dužnu pažnju i brigu okruženog bogatim društvenim sadržajima.
GradSamobor
StatusAktivan